Instalacje elektryczne

Instalacja elektryczna powinna być odpowiednio zaplanowana i wykonana, aby w pełni zapewnić bezpieczne i wygodne korzystanie ze sztucznego oświetlenia oraz innych urządzeń zasilanych prądem.

Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym to część układu niskiego napięcia. Składa się nią szereg przewodów elektrycznych doprowadzonych do każdego zakamarka budynku. Instalacja elektryczna zaczyna się na zewnętrznej linii energetycznej, a kończy na zamontowanych wewnątrz budynku gniazdkach elektrycznych i włącznikach oświetleniowych.

Instalacja elektryczna w domu
Instalacja elektryczna w domu powinna być doprowadzona przez doświadczonego i certyfikowanego elektryka. Nowoczesne instalacje elektryczne tzw.SMART HOME (inteligentne domy) różnią się znacząco od starych instalacji elektrycznych. Wynika to z faktu, że zanim w budynku pojawi się instalacja elektryczna wymagane jest przygotowanie jej dokładnego schematu. Powinny znaleźć się w nim wszelkie obliczenia, rozmieszczenie i liczba punktów elektrycznych, materiały oraz plan przebiegu instalacji. Co więcej, fachowiec elektryk musi przewidzieć większość możliwych scenariuszy, aby użytkowanie jej było bezpieczne i komfortowe. Instalacje SMART HOME dodatkowo obejmują automatyzacje procesów, których użytkownik nie musi wykonywać samodzielnie np.otwieranie bramy czy zapalanie świateł na zewnątrz. Dodatkowo instalacje SMART HOME pozwalają chronić,monitorować oraz dostosowują się do trybu życia użytkowników ucząc się na podstawie zachowań.

Należy również pamiętać o tym , że instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym musi być dopasowana do potrzeb mieszkańców i ich stylu życia. Pod uwagę trzeba wziąć także typ pomieszczenia. Instalacja elektryczna w kuchni lub w łazience wymaga więcej ilości gniazd, do których swobodnie podłączone będą wszystkie sprzęty. W dużym salonie przyda się takie rozmieszczenie gniazd, aby w razie ewentualnego przemeblowania wygodnie korzystać z sieci energetycznej.

Rodzaje instalacji elektrycznej
Ze względu na rodzaj zasilanych odbiorników, domowa instalacja elektryczna dzieli się na oświetleniową i siłową. Instalacja oświetleniowa zasila elektryczne źródła światła oraz przenośne urządzenia grzejne i podgrzewacze wody o niewielkich mocach. Natomiast instalacja elektryczna siłowa służy do zasilania większych odbiorników oraz urządzeń o dużych mocach znamionowych, np. podgrzewacze c.w.u. lub kuchnie elektryczne.

Jaki jest koszt instalacji elektrycznej?
Koszt instalacji elektrycznej w domu będzie się różnił w zależności od wielkości budynku oraz ilości i rodzaju punktów. Średnia cena wynosi od 2000zł . Wymienione koszty dotyczą jedynie instalacji wewnętrznej i nie obejmują punktów energetycznych na zewnątrz budynku. Orientacyjne ceny poszczególnych usług przedstawiają się następująco:

ceny poszczególnych usług przedstawiają się następująco:
punkt oświetlenia – 50-75 zł
punkt pojedynczego gniazda elektrycznego 230 V – 50-75 zł
punkt gniazda siłowego – 110-125 zł
punkt gniazda telefonicznego – 50-65 zł
punkt gniazda komputerowego 230V (czystego ) – 80-160 zł
punkt gniazda komputerowego LAN – 100zł
montaż gniazda – 10-15 zł
montaż osprzętu Rozdzielnicy– 600 zł (12-24 moduły)
– 1000 zł (24-48 modułów).
– 1399 zł (48-68 modułów)
Montaż biurowych systemów prowadzenia przewodów multimedialnych OBO. 50 zł/mb
gniazda 230V,gniazda usb ładowarka lub mini sieć usb, gniazda sieci lan,gniazda HDMI
Osobną kategorię stanowi instalacja elektryczna w kuchni, gdzie podłączenie płyty kuchennej, piekarnika czy podgrzewacza wody to dodatkowy koszt, ok. 120-180 zł.(sobny obwód i zabezpieczenie)